Notice: Undefined index: SESSION_UNAME in /data/disainioo.ee/subdomains/arhiiv/getpage.php on line 5
 Disainiöö
Disainiöö

kultuurikatel

laboratoorium

näitused

roheline mõte

etteasted
2006    2007    2008    2009    2010    2011    2012    2013    2014    est / eng

Fluxus East Kumus

0
Kuni 23. novembrini 2008 on Kumu kunstimuuseumi kaasaegse kunsti galeriis avatud näitus „Fluxus East. Fluxuse võrgustikud Ida-Euroopas”

Fluxus on 1960. aastatel rajatud mõjuvõimas rahvusvaheline „intermediaalne” – muusikat, tegevust, luulet, objekte ja sündmusi hõlmav – (anti-)kunstivõrgustik, mille keskused asusid Ameerika Ühendriikides, Lääne-Euroopas ja Jaapanis. Käesolev näitus on uurimus selle liikumise sidemetest ja mõjudest teisel pool raudset eesriiet: millist vastukaja leidis Fluxus endise idabloki maades, millised kokkupuuted tekkisid Fluxuse kunstnike ja kohalike kunstnike vahel ning millised paralleelsed arengud leidsid aset.

Näituse kuraator on Petra Stegmann, kujundaja Andrea Pichl
Näituse koostas Künstlerhaus Bethanien,
Näitust toetasid Kulturstiftung des Bundes
ning
Eesti Kultuurkapital, Tallinna Saksa Kultuuriinstituut / Goethe Instituut, Leedu Vabariigi Suursaatkond Eestis, Poola Vabariigi Suursaatkond Eestis, Taani Kultuuri Instituut, Ungari Instituut

KUMU on avatud: T-P 11-18


0

Fluxuse ühe isehakanud juhi, paguluses elanud leedu päritolu George Maciunase kirjas Nikita Hruštšovile käsitletakse Fluxust kui „tegevusprogrammi” ühtsuse esile kutsumiseks maailma „konkreetsete” kunstnike ning NSVL-i „konkreetse” ühiskonna vahel. Plaanid reaalseks ametlikuks koostööks, mis manifestides ning kirjades olid esitatud viisaka kommunistliku retoorikaga, jäid üksnes utoopiaks. Pärast 1962. aastat kujunes fluxuslaste ning endise idabloki kunstnike ja muusikute vaheliste mitteametlike loominguliste kontaktide tulemusena hoopis teistsugune Fluxus, millest kasvas välja väga erinevaid tegevusi. Näiteks Józef Patkowski kaudu organiseeritud fluxus-muusika kontserdid Poola Raadio Eksperimentaalstuudios (1964), Taani Fluxus-kunstniku Eric Anderseni teekond läbi paljude Ida-Euroopa riikide, kus ta korraldas esinemisi erakorterites, fluxus-kontserdid 1966. aastal Leedus (korraldaja Vytautas Landsbergis, George Maciunase endine koolivend), Prahas (organiseerija Milan Knížák, kelle Maciunas endise idabloki maade Fluxust juhatama määras) ja 1969. aastal Budapestis (korraldas Tamás St. Auby ilma Fluxuse kunstnikega isiklikku kontakti omamata Fluxuse partituuride põhjal). Hiljem toimus fluxus-festival Poznańis (1977), mille organiseeris Jarosław Kozłowski Galeria Akumulatory 2-s. Lisaks fluxus-kontsertidele toimus kuni 1989. aastani arvestataval hulgal ka Fluxuse kunstnike isiknäitusi ning esinemisi, eriti Poolas. 1980. aastate lõpupoole arenes Fluxuse retseptsioon ja tuntus Ida-Euroopas uude faasi. Avanes võimalus korraldada ülevaatlikke suursündmusi nagu ETC festival, mille 1987. ja 1988. aastal organiseeris Emmett Williams, ning ametlik näitus nimega „Otwarcia/Zamknięcia” Varssavi Riiklikus Muuseumis.

Näitusel „Fluxuse võrgustikud Ida-Euroopas” on eksponeeritud näiteid liikumise paralleelnähtustest ning fluxusest kui ideest inspireeritud tänapäeva kunstnike töid. Klassikaliste fluxus-objektide kõrval on pandud välja Fluxuse liikumist endise idabloki maades dokumenteerivad fotod, filmid, kirjavahetus, salapolitsei dokumendid, intervjuud ja muusikasalvestised. Kuigi 1960. ja 1970. aastatel Eestis Fluxust ei tuntud ning puudusid ka isiklikud kontaktid Eesti kunstnike ja fluxuslaste vahel, võib siiski leida rabavaid paralleele (muusikalistes ja tavalistes häppeningides, mail art’is, visuaalses luules). Tallinnas avatud näitusel on väljas valitud näited neist nii tuntud kui kohalikule kultuuriavalikkuselegi tundmatutest aktsioonidest.
Näituse ekspositsioonimoodulid on valmistatud tavalistest pruugitud sektsioonkappidest, mida kõikjal Ida-Euroopas 1960.–1980. aastatel laialdaselt kasutati. Selline lahendus ei viita mitte üksnes Vene konstruktivistide näituseboksidele (Maciunas huvitus konstruktivismist ning isegi Vene proletaarsest kultuurist, seega on siingi olemas side Fluxusega), vaid ennekõike Oskar Hanseni (Poola arhitekt, s. 1922) „avatud vormi” mõistele. Ülesehituse aluseks on Maciunase mõiste „kokkupandav ehitussüsteem”, mille põhimõtteks on peaasjalikult pruugitud ja olemasoleva materjali kasutamine ning lihtne kokkupanemine ja töötlemine. Näituse kujundus lähtub Fluxuse esteetika eitamise ning kõrgema tähenduse puudumise ideest, kuid ka mitte-sümboolsuse ja labürintlikkuse ideest, st täpse ruumilise struktuuri teadlikust eiramisest.

0

Koos näitusega on Kumu kunstimuuseumis 17. septembrist 23. novembrini kaasaegse kunsti haridusprojekt FLUXUS LUUBIS lastele ja noortele. Selle projekti autor on Anu Lüsi.
Kunstiharidusprojekti raames, üldpealkirjaga FLUXUS LUUBIS, viiakse läbi palju erinevaid alaprogramme. Toimuvad juhitud muuseumitunnid lastele ja noortele alates lasteaiast kuni gümnaasiumini. Samuti toimuvad eraldi ateljeetunnid Kumu hariduskeskuse juurde kuuluvas Kumu kunstikoolis.
Programm „Jutukas: FLUXUS” on mõeldud kõige väiksematele lastele ning „Jutustuudio: FLUXUS” sobib põhikooli ja gümnaasiumi noortele. Need programmid toimuvad näitusesaalides. Lisaks on noortel võimalus osaleda ka süvendatud programmis „POEEDI TEE SÄRK”, mis toimub nii kunstiateljees kui ka näitusesaalis.
Mängulistes haridusprogrammides saavad lapsed ja noored tajuda, et kunstis ja loomingus on tähtis energia, idee, kunstiteosega seotud isiklik kontakt ja kogemused, näha kujutava kunsti seost muusika ja poeesiaga, avastada igapäevasust kunstis ja seda, milliseid meile argielust tuttavaid esemeid ja materjale on kunstnikud oma teoste loomisel kasutanud. Programmis osalemine annab vanemale kooliastmele hea ülevaate kaasaegse kunsti klassikaks muutunud Fluxuse võrgustiku ajaloolisest taustast. Lisaks uuritakse, kuidas on sellesse võrgustikku põimunud eesti kunstnike looming. Läbi eseme- ja sõnaseoste luuakse kunstiteostega isiklik kontakt, visandatakse paberile oma ideid ja esitatakse need tegevuse kaudu teistele. Tunni lõpetab loovtöö, kus kasutatakse kogu oma kujutusvõimet ja luuakse üks nutikas sõnadeta luuletus.
Kõik on oodatud osalema!

KUMU on avatud: T-P 11-18

Lähem info ja vajalik eelregistreerimine:
Kumu hariduskeskus:
Tel. 602 6074 (E-R, kell 14.00–16.00), 5343 9230 (Anna-Liisa Tubala, hariduskeskuse assistent)
E-post: haridus@ekm.ee

www.ekm.ee

uudised

31.10 00:00 Vaata näitust "Uutmoodi" tutvustavat klippi!Loe edasi
31.08 23:00 Filmiõhtud NovellisLoe edasi
31.08 21:00 Intervjuu Cité du design de Saint-Etienne rahvusvaheliste suhete juhigaLoe edasi
31.08 21:00 Euroopa Design Management Auhinna 2011 nominent - PlastiaLoe edasi
30.08 19:00 Eesti Disainiauhinnad 2012 konkurss ootab veel kaks päeva teie töid!Loe edasi