|
|
Drive-In Kino - eesti uus animatsioon ja vana 3D-kino!
Laupäeval 27.09 kell 19:00 stardib Kultuurikatla kõrval Linnahalli seinal DisainiÖÖ drive-in kino.
Kinobuss näitab programmis uusi eesti animafilme ja vanemaid 3D-filme maailma esimeses rändavas stereoskoopilises kinos!
Programm: Miriami peitusemäng (5 min. rez. Priit Tender, 2005) Porgand (7 min. rez. Pärtel Tall, 2005) Primavera (7 min. rez. Hardi Volmer, Riho Unt, 1998) Miriami teater (5 min. rez. Priit Tender, 2007) Teatriporgand (7 min. rez. Pärtel Tall, 2006) Õunkimmel (10 min, rez. Elbert Tuganov, 1981) Mirjami piknik (5 min, rez. Andres Tenusaar, 2008) Suveniir (9 min, rez. Elbert Tuganov, 1977) Vennad Karusüdamed (21 min. rez. Riho Unt, 2005) Une Instituut (10 min. rez. Mati Kütt, 2006) Instinkt (10 min., rez. Rao Heidmets, 2003)
Kinobuss ja Nukufilm esitlevad: Ruumiline kino
DisainiÖÖ festivalil toob Kinobuss Tallinna vaatajateni ühe suure filmiüllatuse – ruumilise kino!
Eesti kinopubliku jaoks on ruumilise ehk 3D – stereokino mõiste suhteliselt tundmatu ja uudne, ning seda põnevat sündmust koostöös Nukufilmiga juba suvisest ringsõidust saati laiemalt tutvustamegi.
Hoolimata sellest, et Eestis puudus tänavuse aastani statsionaarne ruumilise kino näitamise võimalus, on meil juba alates 1977. aastast meisterdatud ruumilisi filme! Ja mis veel olulisem – stereoskoopilisi nukufilme!
Väidetavalt esimene stereoskoopiline nukufilm maailmas valmis Elbert Tuganovil 1977. aastal. Film „Suveniir†oli filmi-eksperiment, poliitiline plakat, mis mõistis hukka imperialistliku agressiooni.
Sellele järgnesid Heino Parsi „Kui mehed laulavad†(1979) - kontsertfilm Riiklikust Akadeemilisest Meeskoorist, „Õunkimmel†(1981) taas Elbert Tuganovi käe all ning kõige uuemana „Mirjami piknik†(2007) Andres Tenusaare juhtimisel.
Ruumilises kinos näidatakse stereoskoopilisi ehk ruumilisi filme, mis tähendab, et vaataja satub justkui filmitegelaste sekka kinoekraanile. Selle efekti saavutamiseks luuakse spetsiaalsete prillide abil illusioon, et sündmused astuvad ekraanist välja ning need toimuvad vaatajate ümber. Suurem ekraan loob ka suurema efekti ja seetõttu on IMAX-kino standardne ekraan 16 meetrit kõrge ja 22 meetrit lai. Enamus IMAX-kinosid asuvad Ameerikas ja Kanadas. Meile kõige lähemal IMAX-kino asub Stockholmis.
Kõik Nukufilmi märgi all tehtud stereofilmid on valminud koostöös Moskva kinofotoinstituudi (NIKFI) stereofilmi uurimiskeskusega. Selles stuudios on välja töötatud spetsiaalne stereonukufilmi digitaalse ülesvõtu tehnoloogia ning 1991. aastal võitis instituut arendustöö eest ka Oscari. Nii on „Suveniir†ja „Õunkimmel†algselt filmitud 70-mm filmile NIKFI poolt väljatöötatud tehnoloogia Stereo-70 järgi ja tänaseks on neist tehtud digitaalsed koopiad.
Lisaks filmile „Suveniir†tulevad DisiniÖÖl näitamisele: „Õunkimmel†- muinasjutt varsast, kes paratamatuse läbi satub võõrasse keskkonda – linna - , kuid läbi seikluste leiab lõpuks siiski oma kutsumuse ja ameti; „Miriami piknikâ€, mis kuulub Miriami lugude seeriasse ja räägib kuueaastase Miriami ja tema parima sõbra, kana, seiklustest väljasõidul loodusesse.
Ruumilise kino näitamiseks-vaatamiseks on vaja spetsiaalselt metalliseeritud ekraani ja polaroidprille. Vaatajatel ei tasu meelt heita – Kinobussi käest saavad vaatajad spetsiaalsed prillid ning vajalik tehnikagi on üleval.
Ja muideks - see on maailma esimene rändav ruumiline kino!!!
Olge kohal!
|
|
|
|
|