Disainiöö
2006    2007    2008    2009    2010    2011    2012    2013    2014   
Facebook

Disainielevaatori näitused

Rotermanni kvartali vanas elevaatori hoones saab näha mitmeid disaininäitusi üle Euroopa. Esindatud on nii Soome, Leedu, Poola kui ka Eesti disainivalik. Teemadest on aktuaalsed valgustid, mööbel, aksessuaarid ning samuti taaskasutus. Avamisel esineb Mariusz Lubomski (Poola).

Avamine:
20.09 kell 17.00

Avatud: 20.09 kell 17-20, 21.09 kell 12-23, 22.09 kell 12-20, 23.09 kell 12-18, 24.09-30.09 kell 13-19

Pilet: 20.09 sissepääs tasuta! Alates 21.09 täispilet 4 € ja sooduspilet 2,5 € (soodustus kehtib ainult dokumendi ettenäitamisel õpilastele, üliõpilastele, pensionäridele, EDLi liikmetele). Koolieelikud ja allameetrimehed tasuta! Pilet sisaldab sooja jooki.


Eesti disaini näitus "LIGHT. THINGS. MOTION"

Sama nime all toimusid näitused aastatel 2003-2004, Tallinna Disainigaleriis, Riia Mustpeade Majas, Helsingi Design Forumis ja Berliini Eesti saatkonnas. Esimene näitus koosnes peamiselt üliõpilaste kursusetöödest, kollektsiooni täiendati ja muudeti vastavalt näituse ruumidele. Eksperimentaalsed mudelid koos juba tootmisküpsete asjadega. Pikemas visioonis oli kirjas ka St. Peterburg.

Eelmisel aastal taasavatud Peterburi Jaani kirik Kultuurkapitali ja ESL preemiavääriliseks arvatud sisekujunduse ja uhkete lühtritega inspireeris seda mõtet taaselustama. Ruumide ja partnerite otsimine käib, loodetavasti viime valiku uuemast eesti disainist sinna juba lähemal ajal.

Uue näituse esmaesitlus on lülitatud Lahti Kunsti- ja Disainifestivali programmi augusti lõpus ja septembris saab seda näha Tallinnas, Disainiöö raames.

Kollektsiooni valitud tööde autorite hulgas on disainitudengid Tartu Kõrgemast Kunstikoolist ja Eesti Kunstiakadeemiast aga ka tuntud disainerid ja sisearhitektid.

Tarmo Luisk oma humoorikate valgustitega, Maria Rästa TKK eelmise aasta lõputöö mis ETNO kaubamärgi all tootmises, Margus Triibmanni LightWeight nutikas valgustiseeria, Pavel Sidorenko pakendini eeskujulikult läbitöötatud valgusti 360*, Helmet Raja gurmaanide lõikelaud, mis ka silmale hea maitseb, Kalle Pruuden ühendab keevituskunsti ja tootedisaini ning veel mitmete teiste tuntud nimede uuemaid töid.

Tartu lõputöödest Mario Krooni keraamiline valgusti kus uudsele vormile on peale kantud traditsioonilise portselanimaali mustrid ning Kristina Alliku kasutajasõbralik, läbimõeldud ja funktsionaalne lapse häll, kus erilist tähelepanu on pööratud kiikumise teraapilisele mõjule lapse selles vanuses.

Dünaamika toob sisse ka Gabriel Verilaskja otsast lõpuni ise kokku pandud elektri-jalgratas, millele raske esialgu õiget nime anda – tegelikult siis hübriid, millega saab vändates oluliselt akusid säästa ja võiks nii läbida ühe laadimisega isegi 100km. Lahti näitusele sõidab soodsa ilma korral ise kohale. 

Valiku tegemise algatajaks said taas need silmapaistvad tudengite tööd, mille põhjal hakkasin kollektsioonile täiendust ja tähendust otsima. Valgustitele lisaks on seekord teemat laiendav märksõna liikumine ja sellega kaasnev ning muud sisemise helendusega asjad – nagu pealkiri lubab.

Näituse kuraator: Tõnis Vellama


spOrt to Art
10-12.09 toimub jätkusuutliku disaini töötuba koos briti disainerite Nick Rawcliffe´i ja Adam Fairweather´iga, mille käigus loovad Eesti disainerid vanadest, kasututest ja katkistest sporditarvetest uusi funktsionaalseid objekte (mööblit ja sisekujunduselemente). Tule ja vaata, mida põnevat on selle käigus loodud.


Näitus
"Seeing the city – Colours of Lahti" (Soome)
Linn on raamistik, mille sees me tegutseme, ning see võib meie igapäevast elu nii sujuvamaks kui ka keerulisemaks muuta. Linn - ruum, aeg ja inimdünaamika - on pidevas liikumises ja muutumises. Linna südant näeb vaid seest poolt. Kokkuvõttes pole ju oluline see, milline linn välja näeb, vaid kuidas inimesed ennast seal tunnevad. Näituse koostasid Lahti kunstnikud ja disainerid, kelle eesmärgiks oli näidata, kuidas nad linna näevad, mida nad seal kogenud ja tundnud on ning millised on Lahti värvid. 

Näitus on osa projektist "Luova Polku", mille eesmärk on arendada osalejate äri, koostööd ja rahvusvahelistumist. See projekti on suunatud loovatele majandusharudele ja kunstnikele. Näitus koosneb neljast osast: Kauno ry, Luova Polku workshopi grupp, Woodism grupp ja Designer’s Street Lahti.

Kauno ry (ühendus) – www.kauno.fi
Esindab Lahti piirkonna kunstnikke - Miss Kompro, Tuomas Linna, Kirsti Nenye, Pasi Siipola, Helena Vaari.

Luova Polku töögrupp – www.luovapolku.fi
Fotograaf Juha Tanhua, kirjanik Heikki Sauri, sisekujundaja Susanna Halla, graafiline disainer Marion Robinson, tekstiilidisainer Tia Taivalmäki, keraamika disainer Päivi Reponen, skulpturist Sirpa Papinaho ja disainer Tuomas Vilpakka.

Woodism grupp – www.woodism.fi
Disainerid ja tislerid, kes teevad mööblit ja teisi asju vanadest, linnas maha lõigatud puudest. Osalejad: Tapio Anttila, Markku Tonttila, Susan Elo, Kalle Helminen, Merja Inki-Ihamäki, Tapio Kangasniemi, Jouko Kärkkäinen, Esa Niiranen, Petri Polso, Päivi Salenius, Merita Soini, Tuomas Vilpakka, Timo Suutari, Jari-Pekka Vilkman

Designer’s Street Lahti
Grupp Lahti piirkonna disainereid ja arhitekte. Näitus hõlmab suuri postreid "Lahti värvid", tööstuslikku disaini  (Tapio Anttila, prize winner in eco-design competition) ja juveele. Tapio Anttila, Pirjo Kaartinen, Helena Lehtinen, Marjut Liesmäki, Kikka Nyrén, Maritta Ojapelto, Satu Päivärinne, Anna Rikkinen, Riikka Salokannel, Rami Toivanen, Risto Tulonen, Riitta Vesala.


Näitus
"Leedu Disain - Minevik, Olevik, Tulevik"
Leedu minevikuks on nõukogude aeg, kui inimestel polnud valikuid. Kuid ka sellal oli olemas disain, nagu seda siis mõisteti. Kas see oli nii erinev? 2012. aastal anti Leedus esimest korda välja üleriigilist disainiauhinda Geras Dizainas ("Hea disain") - see on Leedu olevik, mida on tunnustatud ja auhinnatud. Tulevikuks on Leedu noored disainerid, kes tõusid esile selle aasta noore disaineri preemia konkursil ja avasid Leedu disainis uusi perspektiive.

Erinevate ajastute Leedu disaini autorid: Indra Marcinkevičienė, Mindaugas Žilionis, Martynas Kazimierėnas, Jonas Jurgaitis, Justin Hugg, Inesa Malafej, Arūnas Sukarevičius, Rita Kazokaitė, Asta Kaušpėdaitė, Jekaterina Lukanina, Valerija Žilėnienė, Tauras Stalnionis, Gediminas Juška, Daiva Zgrabskė, Mindaugas Žilionis, Ekaterina Lukanina, Justė Žibūdienė, Justas Petrulis, Lina Dumbravaitė, Eglė Ugintaitė, Justas Petrulis, Juozas Brundza, Aleksandr Dubickij, Petras Navickas, Monika Klupšaitė, Kristina Zakaraitė, Birutė Simokaitytė, Jonė Aleksiūnaitė, Paulius Vitkauskas, Žilvinas Stankevičius, Rimantas Rolia.


Näitus "Just a thing" (Poola)
Agnieszka Jacobson Cielecka, tunnustatud Poola kuraatori esitleb näitusel kümmet Poola disainerite tööd: Aze design, Beton, Paweł Grobelny, Krystian Kwieciński, Lapolka, Malafor, Bartosz Mucha, Piotr Stolarski, Arek Wolski ja Łukasz Wysoczyński.

Nad kõik on andekad disainerid, kelle töödes on hämmastav fantaasia, kirg ja huumorimeel, nad provotseerivad, panevad meid mõtlema disaini rolli üle meie elus ja tõestavad, et lihtne küsimus võib anda üllatavaid vastuseid. Näituse teema - lihtsalt üks asi, jättis disaineritele vaba tõlgenduse, ainsaks kuraatori poolt seatud piiranguks oli, et disainitav ese mahuks 75x75x75 cm kasti. Tulemus on ebatavaline ja huvitav.

Näituse korraldajad on: Adam Mickiewicz Instituut ja Stalowa Wola Regionaalmuuseum.0

Bartosz Mucha

0

 Aze Design

0

Melafor

0
Tõnis Vellama "Aero"


0
Kalle Pruuden. Sari "MOI"


0
Maria Rästa. Laualamp "Ilda"


0
"Liberator "Illuminated"


0
Margus Triibmann "LightWeight"

0
Mario Kroon "Von Tahk"

uudised

29.09 16:00 Mitmed näitused veel avatudLoe edasi
28.09 10:15 RÕIVADISAINI PROGRAMM “Moes on disain” täna kell 17.00Loe edasi
28.09 10:00 Näituse “Disaini Viggad“ arutelu täna kell 12.00Loe edasi
27.09 14:00 Disainerite näoraamatu näitus ka internetisLoe edasi
27.09 13:00 Bruno tootedisainiauhinnad jagatudLoe edasi
uudiste arhiiv