Notice: Undefined index: SESSION_UNAME in /data/disainioo.ee/subdomains/arhiiv/getpage.php on line 5
 Disainiöö
Disainiöö
2006    2007    2008    2009    2010    2011    2012    2013   
Facebook Twitter Instagram
Pinterest Flickr YouTube

Valgusinstallatsioon „Ma hoidsin päikseloojangut sinule“

Avamine: 25.09 kell 19.16 (päikeseloojangul)
Avatud: 25.09 kell 29.16 kuni 28.09
Koht: Kultuurikatla Aia väravas (Kalasadama 6)
Pilet: Tasuta

Disainiööl tuleb esitusele portugali skulptor André Banha ja kuraator Mário Caeiro viimane valminud koostööprojekt "Ma hoidsin päikeseloojangut sinule". 

Skulptor André Banha ei püüa kunagi ruumi enda jaoks täielikult lahti mõtestada, vaid püüab selle enda omaks teha konstruktsioonide abil, mis on enamasti puidust ning valmistatud justkui arhitektoonilise taideetenduse käigus. Ideede esitlemisel mängib suurt rolli valgus, mis annab oma panuse stsenograafilisse ülesehitusse, kus külastajate kanda on aktiivse vaataja roll. 

Tallinnas eksponeerib André Banha üht kosmilist eset, mis tuletab meile meelde, kui lähedal me taevale oleme, sest tavaliselt me ei mõtle selle peale, et me elame taevaga puhtakujulises füüsilises kooselus  (ning alati on õhus võimalus kohtuda erinevate planetaarsete objektidega nagu see “meteoor”).

André Banha sündis aastal 1980 ning ta elab ja töötab Coruches, Portugalis. 2006. aastal pälvis ta visuaalkunstide kraadi Portugalis Caldhas da Rainhas asuvast Escola Superior de Artes e Designist. Alates 2006. aastast on ta võtnud osa erinevatest kunstinäitustest ja linnakunsti üritustest nagu näiteks Bella Skyway festival Torunis, Poolas või Lumina festival Lissabonis. 

Tänapäeva müstifikatsioonide maailmas, kus kaup on püha, nõuavad Banha teosed meilt midagi nii lihtsat (aga ka keerulist) nagu puhast ja inimlikku vormiga koosolemist. Ta loob kontakti meie ja millegi väga olulise  ehk ruumi vahel, mis on loodud selleks, et selles käia, seda kogeda, selles elada ja seda jälgida. See puust ruum/objekt on loodud suurima pühendumusega, eesmärgiga väljendada algset ideed idee nii visuaalselt kui ka kolmemõõtmeliselt ja sõnu kasutamata. 

Kuraator Caeiro on teinud Valgusfestivaliga erinevaid linnakunsti koostööprojekte juba alates 2007. aastast, nende seas  Cabral Santo ja Moov koos Miguel Faroga Portugalist ning  Javier Núñes Gasco Hispaaniast. Kõiki neid kunstnike ühendav võtmeteema on valgus. Disainiööl nähtav Bahna kunstiprojekt pärineb Lissabonis asetleidvalt rahvusvaheliselt projektilt  VICENTE, mis tegeleb müütilise avaliku ruumiga, põhinedes legendidel Lissaboni kaitsepühak Püha Vincentist, ja kätkeb kaasaegset lähenemist sümboolsest kodakondsusest. Viimasel, sellesügisesel festivalil, astus Lissabonis omakorda publiku ette külaliskunstnikuna Raoul Kurvitz erilise mõtiskleva installatsiooniga "Paganlik pühapaik," mis leidis koha vanas kristlikus kabelis ja on avatud seal oktoobri lõpuni.

Edaspidi vermuvad need kunstivahetused veelgi dünaamilisemaks koostööplatformiks Eesti ja lõunapoolsemate kultuuride vahel: tulevane projekt ühendab kuut tänavat kuues Euroopa riigis. Algatatav Go Flaneur on Euroopa kõrvaltänavate võrgustik ja Tallinnast saab selle uue kultuurisündmuse aktiivne partner. 2015. aastal võivad kõik huvilised üle kogu maakera saada kogemuse kõrvaltänavaist ja nende saladustest, seda läbi kultuuriprisma, linnakultuuri ja gastronoomia. Projektist sab tõeline läbimurre "hetkeküttidele," kes naudivad teelolekut. 


Bahna


Bahna


Bahna

uudised

29.09 16:00 Mitmed näitused veel avatudLoe edasi
28.09 10:15 RÕIVADISAINI PROGRAMM “Moes on disain” täna kell 17.00Loe edasi
28.09 10:00 Näituse “Disaini Viggad“ arutelu täna kell 12.00Loe edasi
27.09 14:00 Disainerite näoraamatu näitus ka internetisLoe edasi
27.09 13:00 Bruno tootedisainiauhinnad jagatudLoe edasi
uudiste arhiiv