Notice: Undefined index: SESSION_UNAME in /data/disainioo.ee/subdomains/arhiiv/getpage.php on line 5
 Disainiöö
Disainiöö
2006    2007    2008    2009    2010    2011    2012    2013    2014   
Facebook

VIII Disainiöö 26.-29. september 2013

Disaini piire otsides

VIII Disainiöö toob pikkadel sügisõhtutel teieni järjekordse annuse disainisüsti. Püüame lahti mõtestada disaini olemust, otsida disaini piire, tuua näiteid kuidas disaini mõõta. Oma igapäevaelus oleme disainiga ümbritsetud kas teadlikult või teadmatult; disaini  tarbijana anname hinnanguid selle nähtuse kohta kasutamismugavuse, funktsionaalsuse, leidlikkuse, emotsiooni, ilu ja paljude teiste näitajate järgi. Kuidas hinnata head disaini, kus peituvad disaini juured? Vastuseid püüame pakkuda seminaride, töötubade, näituste, konkursside, etenduste ja teiste disainimeelseid erutavate ürituste kaudu.

VIII Disainiöö kavas on viiteid Eestis toimuvale kultuuripärandi aastale. Käivitub konkurss "Eesti disaini juurte juurde", mille eesmärk on luua side mineviku pärandiga ning noppida ajaloost leidlikke nippe toodete valmistamiseks ning tutvustada meie piirkonnale ainuomaseid materjale ja tehnikaid ning kauneid ornamente, mida kaasajastades on võimalik toodetele uus laeng anda ja luua teistest eristuv lisaväärtus. 

Ennast hästiõigustanud näituspinnana on taas avatud Disainielevaator Rotermanni kvartalis. Kestliku disaini näidetega on festivalikülastajate ees Soome disaini paremik "KESTÄVÄ KAUNEUS" design from Finland. Tutvume ka Lahti biennaali väljapanekuga ja Soome aasta parimate noorte disaineritega. Eesti tootedisaini tutvustab materjalipõhiselt näitus "Mateeria". Esmakordselt näeme erinevate Eesti disainikoolide väljapanekut. Poola esitleb "Illustreeritud disaini aabitsat". Soolalaos näeme uut kodumaist plakatit. Parimad graafilised disainerid selguvad konkurssil Eesti Disainiauhinnad 2013.

Rääkides disaini piiridest ei saa küsimata jätta, kas disainil on ka riigipiirid. Soovime kõrvutada väikerahvaste disainisõnumit kõrvuti suurriikide omaga. Mõtteteravust vahendavad Valgevene disainerid oma plakatitega. Saame näha ka toolinäitust Postoolat. Kahepäevased töötoad liidavad Itaalia ja Eesti disainitudengeid. 

Disainerlik mõtlemine võib aidata parandada lisaks esemelisele keskkonnale ka ühiskonna elustiili. Julgete muudatuste sisseviimisest avalikku sektorisse oskusliku disainijuhtimise meetodite abil on teema, mida käsitletakse rahvusvahelisel seminaril ning töötoas "Design Management for Public Sector". Fookuses on teenuste ja tegutsemiskeskkonna kvaliteedi parandamine tervishoiu sektoris. "Design Effectiveness 2013"näitus Inglismaalt tutvustab rahaliselt mõõdetavat kasumlikku disaini.

Festival ei õigustaks oma nime kui ei pakuks kõikidele kultuurihuvilistele midagi meelepärast. Moegurmaanidele on tulemas mitu uudse lähenemisega moeüritust; toidudisaini töötuba "Grandma´s Design competition" kutsub vanaemad kooke valmistama ning tutvustab Euroopa vanaemade koogiretsepte; mitmed töötoad on suunatud ka lastele; adrenaliini puuduse all kannatavatele disainisõpradele saame pakkuda Disainioksjonit ja rahvusvaheliste esinejatega Pecha Kucha Night välkloenguid; kaamose ohvritele valgusttoovat valgusshowd. Märgilise tähendusega EKA platsil on avatud väike disainilinnak, mille keskel asub Disainiöö telk, kus lisaks töötubadele ja muudele disainiüritustele saavad festivalikülastajad mängida triljardit ning lounge‘s nautida mõttekaaslastega disainieufooriat. Näitused ja sattelliidid paiknevad Kalasadamast kesklinnani. Infot jagab Eesti Disaini Maja.

Disainiööd korraldab MTÜ Disainiöö koostöös Eesti Disainerite Liiduga. Üritust toetab Kultuurkapital ja Kultuuriväärtuste Amet.

uudised

29.09 16:00 Mitmed näitused veel avatudLoe edasi
28.09 10:15 RÕIVADISAINI PROGRAMM “Moes on disain” täna kell 17.00Loe edasi
28.09 10:00 Näituse “Disaini Viggad“ arutelu täna kell 12.00Loe edasi
27.09 14:00 Disainerite näoraamatu näitus ka internetisLoe edasi
27.09 13:00 Bruno tootedisainiauhinnad jagatudLoe edasi
uudiste arhiiv