Notice: Undefined index: SESSION_UNAME in /data/disainioo.ee/subdomains/arhiiv/getpage.php on line 5
 Disainiöö
Disainiöö
2006    2007    2008    2009    2010    2011    2012    2013    2014   
Facebook

DISAINIELEVAATORI NÄITUSED

Avamine: 26.09, kell 16.30 (tasuta)
Avatud: 26.09 kell 16.30-20; 27-29.09, kell 12-20, 30.09-06.10 kell 12-18
Asukoht: Elevaator (Rotermanni kvartal, Rotermanni 4)
Pilet: 3/2 eurot (õpilane/üliõpilane/pensionär/invaliid/EDL liige - kehtib vaid soodustust tõendava dokumendi alusel). 
Tasumine sularahas

Näitused: 
- Eesti Disaini Maja esitleb: "Mateeria"
- Lahti Biennaal ’13
- Soome disainifoorumi noore disaineri 2013.a auhinna võitjad Mari Isopahkala ja Iina Vuorivirta
- Soome näitus "Vastupidav ilu"
- Valgevene näitus "poSTOOLat" 
- Alba Ruthenia. Valgevene disain nüüd ja praegu!
- DISAINIHARIDUS EESTIS – Eesti Kunstiakadeemia, Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor, Tartu Kõrgema      Kunstikooli ja TLÜ Haapsalu Kolledži väljapanekud.


Toetajad: 


0   0

 0    0 



Eesti Disaini Maja esitleb: "Mateeria"


Näitus "Mateeria" keskendub käegakatsutavale ja olulisele teemale, milleks on materjal. Materjali omadused, selle kvaliteet, tema kestvus on võtmetähtsusega meie keskkonna loomisel. Materjal annab tootele tema iseloomu. Seda, kuidas üks materjal võib erineva tegija käes oma välimust ja funktsiooni muuta, saab näha näitusel, kus on kõrvutatud erineva tausta ja töökogemusega tegijad. Fookusesse on toodud disainer, tema lugu ja tema käekiri. 

Näitus jaguneb nelja teemasse: nahk, tekstiil, keraamika/klaas ja mööbel/valgustid. 
Näitusel on eksponeeritud järgmiste disainerite tööd:

NAHK
Stella Soomlais, Kadri Paloveer, Piret Loog, Pille Kivihall, Elga Jazz, Sille Sikmann, Kadi Paasik, Karin Kallas, Inga Radikainen, Kärt Põldmann, Marve Riisalu, Jaana Päeva, Merle Visak, Kadri Kruus, Mari Maripuu.

TEKSTIIL
Monika järg, Kärt Ojavee, Elna Kaasik, Krista Leesi, Kadi Pajupuu, Annike Laigo, Marlis Lucila Piirsalu, Maarja Tammjärv, Emma Leppermann, Heleri Alexandra Sits.
  
KERAAMIKA/KLAAS
Ene Raud, Raili Keiv, Marion Isabelle Varik, Evelin Kummel, Ãœllo Karro, Kristel Saan, Kaie Pungas, Ann-Kris Klaas, Inga Koppel, Kalli Sein, Maret Sarapu, Rita Randmaa, Maris Loitmets, Kadi Hektor, Kairit Annus.

MÖÖBEL/VALGUSTID
Maria Rästa, Toivo Raidmets, Igor Volkov, Veiko Liis, Elmet Treier, Tarmo Luisk, Karin Karma, Harri Ehrlich, Marko Ala, Julia Maria Künnap, Kerttu Laane, Enn Prak.


0


0
Raili Keiv




Lahti Biennaal ’13


Lahti Biennaal ’13 on Lahti piirkonna tööstusdisaini rändnäitus, mis toob välja selle piirkonna mitmekülgse disainivõimekuse. Igale firmale või disainerile anti transporditav kast, mille abil oma disainialased oskuseid demonstreerida. Need kasevineerist kastid mängivad näituse arhitektuuris tähtsat rolli. Firmad disainisid need kastid ja panid need ise kokku. Näitus koosneb üheteistkümnest transporditavast kastist ning asjadest nende sees, mille hulka kuuluvad ka valgustus ja sisustuselemendid. 

2012. aastal sai näitust näha Lahtis ja Helsingis disaininädala ja maailma disainipealinn Helsingi 2012 programmi raames. 2013. aastal külastab näitus Peterburi, Berliini, Lahtit, Oslot, Helsingit ja Tallinna.

Virtuaalnäitus
Lahti Biennaal ’13 virtuaalnäitus annab kokkuvõtliku ülevaate näitusest ja pakub võimaluse näitusest osa võtta ka inimestel, kes füüsiliselt näitust vaatama ei jõua. Virtuaalnäitus filmiti ühes Lahti Biennaal ’13 näitusepaigas, Sibeliuse pargis Lahtis. Projekti viisid ellu kaks multimeedia tootmise üliõpilast, kes õpivad Disaini ja Kujutava kunsti Instituudis ja Lahti Tarbekunsti Ülikoolis.

Lahti – huvitav ja tegus tööstusdisaini keskus

Disain tööstusele. Lahti on tööstuslinn ja erinevate tööstusdisaini firmade, toodete, disainerite ja hariduse ristumispaik. Tänu tihedale koostööle tööstuse ja disainihariduse vahel peetakse Lahti firmasid tööstusdisaini ekspertideks. Lahtis on juurdunud arusaam, et disain põhineb inimeste vajadustel.

Lahti disainialane kompetents põhineb tugeval tööstustraditsioonil, haridusel, teadustööl ja ärilisel koostööl aga ka noorte disainerite rahvusvahelistel töödel. Disain ja keskkonna-alased ärilised ettevõtmised toetavad üksteist, mis loob häid võimalusi samaaegseks arenguks. Keskkonna-alased ettevõtmised vajavad uusi tooteid ning nende juurutamine turul nõuab investeeringuid disainivaldkonda. Samuti tuleb uute toodete arendamisel arvestada ka keskkonnanõuetega. 


0


0




2013. aasta Soome disainifoorumi noore disaineri auhinna võitjad Mari Isopahkala ja Iina Vuorivirta

2013. aasta Soome disainifoorumi noore disaineri aastaauhinna pälvisid disainerid Mari Isopahkala (sündinud 1978) ja Iina Vuorivirta (sündinud 1988). 2000. aastal asutatud noore disaineri aastaauhinda jagati juba kaheteistkümnendat korda. 

Mari Isopahkala on vabakutseline disainer, kes õppis Lahti Disainiinstituudis mööblidisaini ja sisekujundust ning pälvis magistrikraadi Helsingi Kunsti- ja Disainiülikoolist (mida nüüd teatakse Aalto Ülikooli Kunsti, Disaini ja Arhitektuuri Kooli nime all). Žürii tõi välja tema põhjaliku ja asjatundlikku lähenemisviisi oma tööle ja toodangule. Mari Isopahkala on traditsioonilise autorirolli esindaja disainivaldkonnas, kes seda julgelt edasi arendab ja piire ületab. Vaata ka: www.mariisopahkala.com 

Iina Vuorivirta õppis tootedisaini Lahti Disainiinstituudis ja Beckmani Disainikolledžis Stockholmis. Hetkel on ta Stockholmis Konstfacki kunsti, käsitöö ja disainikolledži magistrant. Žürii tõi eraldi välja Iina Vuorivirta tööde üllatava ja omapärase olemuse. Pidevalt uusi väljendusviise ja vorme otsides esitab Vuorivirta oma alternatiivsete disainidega väljakutse tervele disainivaldkonnale. Vaata ka: www.iinav.com 

Soome disainifoorumi noore disaineri aastapreemia antakse silmapaistvate uute loominguliste ideede või oskuste eest ühele või mitmele disainerile või meeskonnale. Auhinna eesmärgiks on julgustada noori disainereid looma originaalseid ja kompromissituid disaine. 



0
Vasakult: Mari Isopahkala, Iina Vuorivirta



Soome näitus "Vastupidav ilu"

Näitus koosneb soome disainerite töödest, mis annavad ülevaate sellest kuidas jätkusuutlikule disainile võib läheneda mitmel moel. Näitus on jagatud viieks jätkusuutliku disaini kategooriaks, mis peegeldavad eksponaatide põhiideid.

MATERJAL JA VALMISTAMINE
Kõige keskkonnasõbralikemate materjalide valimine: ideaalis kasutatakse vaid ühte taastuvat ja ümbertöödeldavat naturaalselt mitte-toksilist kohalikku materjali, mida kasutakse mõistlikkuse piires ja tõhusalt, et vähesest saaks rohkem.

OPTIMAALNE ELUIGA
Jätkusuutlik kohalik tootmine: suletud materjali- ja energiaring, jäätmete taaskasutamine tootmises või lähedalasuvates tehastes, tõhus logistikaahel... toode on energiasäästlik, ei saasta loodust, seda saab tõhusalt taaskasutada ning sellel on optimaalne eluiga.

MULTIFUNKTSIONAALSUS
Multifunktsionaalne lahendus: sama asja saab kasutada mitmel moel ja erinevates keskkondades, eesmärkidel ja seadistustega, mille hulgast iga kasutaja leiab endale sobiva. 

DISAIN JÄTKUSUUTLIKU ÜHISKONNA HEAKS
Disain kui strateegiline kontseptsioon võib anda inimestele positiivse tõuke, et oma elustiili jätkusuutlikumaks muuta. 
Disaini mittemateriaalsed dimensioonid: organisatsioonide ja/või käitumismustrite ümberhindamine, jätkusuutliku disaini kultuurilised ja sotsiaalsed dimensioonid, näiteks teenuste disain, rentimine omamise asemel.

JÄTKUSUUTLIK ILU
Ilus asi toob kasutajale rõõmu ning kestab pikka aega, sest me armastame ja tahame selle eest hoolitseda.

0
LESS

0
KENNO

0
Jakkara

0
Tomoto

Valgene näitus "poSTOOLat"


poSTOOLat on Valgevene disainerite liidu näitusprojekt, mis on pühendatud autorite visioonidele toolist kui praktilisest esemest, kunstiobjektist ja selle visuaal-kunstilisest kuvandist. Tool on ikooniline 20. sajandi disainiese, mida on küll keeruline aga väga ahvatlev disainida. Öeldakse, et iga disainer või arhitekt peaks oma elu jooksul disainima vähemalt ühe tooli ning poSTOOLat projekt püüab selle idee ellu viia

Esimene poSTOOLat leidis aset 2012. aasta sügisel Minskis, kus eksponeeriti rohkem kui 100 erinevat tõlgendust toolist, mille olid loonud erinevad kaasaja valgevene ja muude riikide disainerid. Tallinna poSTOOLat näituse eesmärk on näidata, kuidas moodsa tooli kuvand ja kuju olenevad materjalide tunnustest ja omadustest ning nende ootamatutest kooslustest. Valgevene disainerid ja skulptorid valmistasid nii ebatavalisi puidust ja plastikust kui ka „suprematistlikust musta ruudu“ metallist, pakendirullidest, vildist, õlest ja isegi tavalistest kaseokstest tehtud toole.

0                  0

Adzher-Domnenkova                                                Buhovec               
 
    
            
0          0
Tsesler                                                                       Novik
               


Alba Ruthenia. Valgevene disain nüüd ja praegu

Iga-aastane näitus, mille eesmärgiks on tutvustada kaasaegset Valgevene tootedisaini väljaspool kodumaa piire. Tallinnas esitleb Alba Ruthenia 2013 uusi valgusteid, mööblit ja sisustusaksessuaare, mis on valmistatud sellistest lihtsatest materjalidest nagu puit, plastik ja keraamika.


0  0




0

0
Katia Sheina (www.codacoi.com)
Kaksikud (vaas), portselan




0

0
Design-bureau Redo Studio. Yurij Alekhno & Maria Klyuchnik-Alekhno  (www.redo-studio.com)
Busta, plast



0

0
Wonder Workers (www.wonderworkers.by)
Sirm, puit

DISAINIHARIDUS EESTIS


Esmakordselt on Disainiööl kõrvutatud disainiharidus. Nelja kõrgkooli väljapanek annab hea ülevaate disaini hariduse tasemest ja õppimise võimalustest üle Eesti.

Eesti Kunstiakadeemia
Väljapanekul on tudengite tööd ning esitletakse ka osakonna tudengibrändi SAM, mis on Eesti Kunstiakadeemia sisearhitektuuri ja mööblidisaini tudengite tuttuus disainibränd. SAM on omamoodi ideedelabor, mis julgustab läbi proovima ning teostama ka kõige lennukamad mõtted. SAM on mõeldud neile, kes hindavad eksperimentaalseid ja dresseerimata esemeid, isenägu tooteid ning värskeid ideid. 

Veebileht: www.artun.ee

0

0

0




EEK disain - ettevõtlik disain
Eesti Ettevõtluskõrgkool Mainor Loomemajanduse õppetooli erialad rõivadisain, sisekujundus ja graafiline disain otsivad disaini piire ja kombivad selle rolle. Kus algab ja lõpeb disain? Kellele ja milleks on vaja disaini? Ettevõtlik disain – mis see on? Sellest annavad ülevaate sisekujunduse, rõivadisaini üliõpilased ja vilistlased.
Koduleht: www.eek.ee

0

0

0


Tartu Kõrgem Kunstikool
Tartu Kõrgem Kunstikool esitleb mööbli- ja tekstiiliosakonna tudengite loomingut: esmakursuslaste disainitud taburette, kahe osakonna koostööprojekti 8:TOOL ning valikut disaini valdkonna lõputöödest. Näitusel esindatud disainiobjektides varieeruvad vormid ja materjalid, tekstiil astub dialoogi metalli või puiduga. 
Veebileht: www.artcol.ee

0
Jaanus Paaver

0
Mari Kõrgesaar

Tallinna Ülikooli Haapsalu Kolledž
Tallinna Ülikooli Haapsalu Kolledži eriala „Käsitöötehnoloogiad ja Disain“ on ainulaadse rakendusliku suunitlusega eriala, mis toetub oma tegevuses pärimuslikule kultuurile. Toode sünnib ideest teostuseni põhimõttel, ühendades muistse ja moodsa, traditsioonilised ja kaasaegsed tehnoloogiad, jätkusuutlikkuse ja ettevõtlikkuse.
Koduleht: www.tlu.ee/haapsalu-kolledzh

0

0



Avatud Akadeemia kursused


VALGUS ÖÖS
Valgusti disaini kursus neile, kel soov juhendaja käe all ise kavandada ja valmistada endale lihtsamat tüüpi valgusti.

VEEBIDISAIN
Kuruse läbinu on võimeline iseseisvalt arendama ja disainima funktsionaalse ja kasutajasõbraliku veebilehe, ta tunneb HTM/HTML5 keelt ning osakab kasutada CSS-i veebilehe küljenduse loomisel.

KANGATRÃœKK
Kursuse jooksul tutvutakse ja katsetatakse käsitrüki tehnikatega, nende edasiarendamisega. Vastavalt osaleja soovile nii tekstiilil kui juba valmis tootel katsetamisega.

MAALIMAAILM
Oktoobrist aprillini ootame teisipäeviti maalisõpru suurepärasesse maalimaailma. Kursus koosneb viiest tsüklist, alustades joonistamisega ja lõpeb kaasaegse maalitehnikaga.

ARVUTIKURSUSED
Kujundusprogrammid Adobe Photoshop, Illustrator ja InDesing.
Kursus toimub viie nädala jooksul, ühel õhtul nädalas.

Kõigi kursuste täpne info ja registreerimine:
www.artun.ee/avatud-akadeemia/kursused/

0

uudised

29.09 16:00 Mitmed näitused veel avatudLoe edasi
28.09 10:15 RÕIVADISAINI PROGRAMM “Moes on disain” täna kell 17.00Loe edasi
28.09 10:00 Näituse “Disaini Viggad“ arutelu täna kell 12.00Loe edasi
27.09 14:00 Disainerite näoraamatu näitus ka internetisLoe edasi
27.09 13:00 Bruno tootedisainiauhinnad jagatudLoe edasi
uudiste arhiiv