NÄITUS: KAAMOS. Eesti kaasaegne moekunst
28.09-24.11.2013
I Â korrus
Eesti moe paremik on koondatud ja esitletud lavalstuslikult ja stilistiliselt tervikliku näitusena. See on esmakordne võimalus näha eesti moe paremikku nii suuremahulise ja tervikliku väljapanekuna. Esitletakse ligi 100 spetsiaalselt selleks näituseks valminud komplekti. Näitusel on eksponeeritud eri põlvkondade ja disainiesteetikate esindajad, kes kõik koondatud mänguliselt eesti kohavaimust inspireeritud vihmavarju alla. Näituse lõplik valik sünnib disainerite ja kuraator Tanel Veenre koostööna.
NÄITUS: VIRVATULED
ETDM-i trepigaleriis on Eesti Kunstiakadeemia nahakunsti ning ehte- ja sepakunsti osakonna magistrantide korraldatud lava-aksessuaaride näitus „VIRVATULED“. Tegemist on Eesti Kaasaegse moekunsti näituse „KAAMOS“ satelliitprojektiga.
www.kaamos.eu
Kärt Põldmann
NÄITUS: Kunsti ja tööstuse vahel. Kunstitoodete Kombinaat
25.05.2013-12.01.2014
II korrus
Kunstitoodete Kombinaat on huvitav nähtus Eesti nõukogude-aegses disainikontekstis mitmest aspektist: esiteks kuidas see "komplekteeriti", teiseks arvestades selle paiknemist argikeskkonna parandamise arutelude kontekstis ja kolmandaks vaadates kombinaadi positsiooni omamoodi kompromisspinnana kunsti ja tööstuse, tarbekunsti ja disaini vahel.
Kombinaadid olid organisatoorselt seotud ENSV Kunstifondiga ja paiknesid nii Tallinnas kui Tartus. Kombinaatides kavandatul ja toodetul oli ülioluline roll siinse elukeskkonna kujunemisel. Eksponeeritud on väga ulatuslik valik kombinaatide erinevate ateljeede toodangut ja teostusi.
Kombinaadi salong
NÄITUS: Eesti disaini püsiekspositsioon
III korrus
Esmakordselt on eesti disaini arengu ülevaade esitatud iseseisva, seda valdkonda väärtustava ekspositsioonina, kus esemelise kaardistuse abil saab näha olulisemaid arenguid ja nähtusi eesti disainiajaloos. Keskendutud on siinsele tooteloomele peamiselt 20. jooksul ja jõudes välja tänasesse päeva.
Esimese korda on eksponeeritud suur hulk materjali, mis puuduab varem anonüümset ala eesti disainimaastikul, just nõukogude-aegset tootedisaini, millega seotud kujundajad on ja nende loodu maailm on olud paljudele argitasandil lähedal kuid sellele vaatama tundmatu.
Ivar Veermäe